V Cerkvi se počasi izteka t.i. leto duhovništva. Junija bo v Rimu slovesen sklep in takoj bomo spet dobili "novo leto", ki bo polnilo tisk in bogatilo revno retoriko okornih govornikov. Letošnje leto duhovništva je bilo v sebi, zaradi teka dogodkov, zelo cinično. Na eni strani se je propagirala svetost Arškega župnika, sv. Janeza Vianneyja, na drugi pa duhovništvo kot "služba nad službami". Objava vladnih poročil na Irskem, razkritja novih in starih primerov, številni odstopi katoliških škofov in nespretna retorika Vatikanskih veljakov pa so pokazali, da gre za eno resnejših kriz Cerkve.
Akutni krč v katerem se je znašel papež je pokazalo, da kurija živi svoje nemoteno življenje in tudi ko papež ostane sam, mu ne priskoči na pomoč. Seveda gre za notranje razprtije, vendar v svoji dinamiki so pokazale, da Cerkev nima tiste administrativne moči, da bi premostila dano situacijo. Tek dogodkov še ni zaključen, zato nas lahko še kaj preseneti.
Nedvomno ima Božja Previdnost smisel za humor in če kje, moramo prepoznati njeno delovanje ravno v tem posebnem letu. Papež je izpostavil lik duhovništva kot moralno avtoriteto v družbi, ki doživlja krizo vrednot, družba pa je odgovorila, da gre za krizo avtoritete zaradi njene (ne)moralnosti. Lekcija ni enostavna. Niti lahka. Uradna "apologija" pravi, da je vrtinec afer samo odgovor, na motečo vlogo svetega očeta, saj naj bi papež ob razglasitvi leta duhovništva posegel v mehanizme amoralnosti, ki vladajo v naši družbi. Mislim, da si ni predstavljal, da bo zaradi tega deležen takega plazu kritik. Niti ne moremo enačiti medijske aktivnosti s papeževimi odločitvami.
Gre za kompleksno vlogo, ki jo igra duhovnik v družbi in za neizprosna pričakovanja družbe (tudi katoličanov), do lastnih pastirjev. Ob tem razmišljanju sem se spomnil na molitev (jo prilagam v nadaljevanju), ki jo je sestavil italijanski redovnik in na zanimiv - tudi zelo svojstven - način povzema to napetost, ki se odvija med pastirjem in čredo.
Gospod, potrebujemo duhovnike!
Potrebujemo duhovnike narejene po tvojem vzoru;
nočemo zmazkov, niti »priložnostnih« vlog, ampak pristne duhovnike, ki nam posredujejo Tebe brez vmesnikov, brez čudaštev, brez strahu.
Hočemo duhovnike »full-time«, ki posvečujejo hostije, predvsem pa duše, da jih spreminjajo v Tebe;
duhovnike ki govorijo bolj z življenjem kakor z besedo in besedili;
duhovnike, ki se ponašajo bolj s svetostjo, kakor akademskimi naslovi;
duhovnike, ki raje podarjajo svoje duhovništvo, kakor ohranjajo svoje dostojanstvo.
Dobro veš, Gospod, da človek ulice se ni veliko spremenil od tistega, ki je živel v tvojih časih: še vedno je lačen, še vedno je žejen – Tebe. In samo Ti ga lahko zadovoljiš.
Torej Gospod, podari nam duhovnike, ki so prepolni Tebe,
duhovnike, ki Te dajejo in izžarevajo. Samo to potrebujemo. Oprosti mojo nesramnost: kar obdrži učene, specializirane in zgovorne duhovnike. Obdrži tudi duhovnike, ki znajo postavljati teorije ali opravljati raziskave.
Nam, Gospod, zadostujejo duhovniki z odprtim srcem, prebodenimi rokami in jasnim pogledom. Iščemo duhovnike, ki znajo bolje moliti kakor organizirati, duhovnike, ki se pogovarjajo s Tabo, saj ko oni molijo, je ljudstvo na varnem.
Ah, saj sem skoraj pozabil: mi pa naj bomo vredni takih duhovnikov.
p. Lucio OFMCap
Convento Immacolata – Foggia