Redki so tisti, ki se ponašajo, da so ali si želijo biti konzervativni. Moderno je biti upornik, revolucionar, liberalec ... Družbeni red je vedno preozek, zakoni so napisani zato, da nam jemljejo svobodo in Božje zapovedi, da nam grenijo življenje. Ali pa tudi ne.
Jezusov nauk in delovanje sta bila za tisti čas revolucionarna, saj je lomil družbene sheme in odpiral pot malemu človeku. Če na hitro pogledamo njegovo življenje, opazimo, da se je vedno boril proti krivici in neživljenjskim pravilom. Današnji evangelij se dotika postave, desetih Božjih zapovedi, ki na strnjen način zaobjemajo celotno človekovo delovanje in življenje.
Moram priznat, da pojmi kot so postava, zapovedi, norma, zakon ali pravilo nimajo nič kaj prijetnega prizvoka. Čeprav so v osnovi napisani, da bi urejali skupno življenje in ščitili najšibkejše člene družbe, mnogokrat se proti njim obrnejo. Sami od sebe gotovo ne, ampak jih »obrnejo« zakonodajalci sami. In tukaj je edina izjema Bog, ki nas ne zapušča, se ne maščuje in ne zlorablja dane obljube. Težava je v tem, da deluje preko nas ljudi in ... Da, človek je pokvarljivo bitje.
Pravila – zaradi prepovedi – zbujajo v človeku željo po izkazovanju negativne moči in upiranju vzgojitelju oz. varuhu reda. Jezus nas je prišel osvobodit sužnosti postave ne tako, da jo ukine, ampak tako, da jo osmisli in približa. Odlomek je zgrajen na šestih stavkih, ki vsebujejo »rečeno je bilo« proti »jaz pa vam pravim«. Jezus ne predlaga drugačne postave, ampak predlaga drugačno izpolnitev: ne zaradi pravil samih, ampak iz ljubezni.
Pravila in njihova ozkomiselna aplikacija v realno življenje prinašajo smrt, zato zbujajo averzijo in negativna čustva. Kristusov pristop je revolucionaren v tem, da jim vdihne življenje in jih spremeni iz cilja v sredstvo. Kaj je cilj? Če prisluhnemo evangelijem hitro vidimo, da pravila niso sama na sebi namen, ampak so samo orodje do srečnega življenja. Če postane evangelij samo norma, pravilo ali podaljšek starozavezne postave, nima smisla, da je oznanjen. Tudi krščanstvo, če se ustavi pri zakonih in ne posreduje življenjske energije vstalega Kristusa je samo socialni fenomen, ki meji na čudaštvo. In nič več kot to.
Temelj krščanskega nauka je Kristusovo vstajenje od mrtvih, ki ni namenjeno eliti izbrancev ali »najsvetejšim«, ampak vsakemu človeku. Krščanstvo je močno in atraktivno če črpa svoje besede in dejanja iz evangeljskih prizorov in je sposobno biti odprto za drugačna mnenja. Ne samo tista, ki se porajajo zunaj Cerkve, ampak in predvsem za tista, znotraj nje.
Cerkev ki trdi, da je v dialogu z neverujočimi ali drugimi verstvi in obenem ni sposobna se soočit z drugačnim mnenjem znotraj svojih vrst, ni kredibilna. Če v njej ni odprtega dialoga in spoštljive debate tudi o najbolj občutljivih zadevah ni več evangeljska communitas, ampak diktatura.
Pojem spoštovanja in uresničevanja postave se umešča v okolje Cerkve, ki naj bi bila evangeljska skupnost pričevalcev Jezusovega vstajenja. Uresničiti neko pravilo ne pomeni izničiti svojo istovetnost, ampak uresničiti spoštovanje do drugega. To je revolucija, ki jo naša družba danes najbolj potrebuje.