Središče moje skepse ali dvoma je v tem, da težko vidim pred sabo stare obraze iz totalitarizma, ki bodo polnili svoja usta z demokracijo. Nekoč so poveličevali enostrankarski sistem, danes pa bodo govorili o parlamentu kot o domu demokracije in strankarstva. Morda gre samo za nekakšen prevod starih izrazov ali za slovnično pomoto.
Ali lahko učijo demokracijo tisti, ki so zagovarjali totalitarizem in ovirali osamosvojitev?
Vsekakor gre nekaj besed nameniti tudi tistim, ki so požrešno in častihlepno upravljali z javnimi zadevami kakor s privatnimi. Državljani smo bili priče mahanja z zastavo zmage in oblasti, ker po mnogih letih je prišlo do spremembe. Da, to drži. Vendar mislim, da je to bil ključni trenutek za pokazat drugačnost. Ne drugačnost v vsebini kolikor v načinu. Najboljša metoda ni izolacija in elitizem ampak neobremenjena povezava za kakovosten napredek.
Sodbe in ocene lahko vsak sam doda med komentarji. Nihče ni popoln in nobena vlada še ni (in verjetno tudi ne bo) ustrezala vsem. Dvomim v nedolžnost in neoporečnost nekaterih poslov minulega sklica parlamenta in dvomim v trdnost naslednje vlade, ko že v začetku tako težko najde skupni jezik.



