Objavljam del papeževega odgovora o »intelektualnem dialogu med verniki in agnostiki«, na novinarsko vprašanje med letom na Češko.
Oba imata vzajemno potrebo drug drugega: agnostik se ne more nikoli zadovoljiti s tem ali Bog obstaja ali ne, ampak mora biti v nenehnem iskanju velike skrivnosti o veri. Vernik (katoličan) se ne more zadovoljiti s tem, da poseduje vero ampak mora biti še bolj v iskanju Boga; v dialogu z drugimi mora preučiti Boga na še bolj poglobljen način.
Benedikt XVI.
Jasen in zanimiv odgovor. Res sta oba iskalca oz. bi morala biti. En brez drugega pa ne moreta.
OdgovoriIzbrišiDodal bi še, da smo skozi življenje vsi iskalci in romarji na tej poti. Več ko spozavamo, več odgovorov in vprašanj se nam odpira.
OdgovoriIzbrišiČestitam Aljoša, da si postal uni.dipl.teolog
Objava je odsev mojega sedanjega branja. Berem namreč knjigo "Bog kot zabloda", ki po prvih straneh sodeč, se giblje na meji vera-znanost.
OdgovoriIzbrišiAteizem, agnosticizem, vera, znanost, modrost in tehnologija ... to so nedvomno novi izzivi po katerih bomo verniki najpogosteje vprašani in s katerimi se bomo morali srečati. Množična vernost ni več samoumevna.
Že nekaj desetletji smo v dobi kritične vernosti.